vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

Vīna nozarē gaidāmas lielākās izmaiņas pēdējos 100 gadu laikā


Šī gada beigās uz visām vīna pudelēm, kas nonāks tirdzniecībā Eiropas Savienībā, būs jānorāda daudz plašāka informācija par vīna sastāvdaļām. Nozares spēlētāji tās uzskata par lielākām izmaiņām pēdējo 100 gadu laikā.

Saskaņā ar Eiropas parlamenta un padomes regula (ES) 2021/2117, sākot ar šī gada 8. decembrī, jebkuram vīnam, ko pārdod ES un kas ražots un/vai marķēts pēc minētā datuma, vajadzēs saturēt informāciju par  visām sastāvdaļām, kas pievienotas ražošanas procesā (piemēram, sēra dioksīds, komerciālais raugs, papildu cukurs, skābums, krāsvielas utt.) un kuras satur vīns.

Tāpat būs jāsniedz pilnīga informācija par uzturvērtību, līdzīgi kā jebkura pārstrādātā pārtikas produkta gadījumā, piemēram, cik daudz sāls, cukura, ogļhidrātu un olbaltumvielu ir konkrētā vīna pudelē. Būs jādeklarē arī kopējais kaloriju daudzums standarta Kcal/100ml formātā.

Lai visa šī informācija nepārvērstu pudeli par vienu lielu apdrukātu stikla gabalu, ir pieļaujams, ka šo informāciju varēs sniegt arī elektroniskā formātā, piemēram izmantojot QR kodu. Tomēr šādos gadījumos to vajadzēs darīt tā, lai nebūtu iespējams ievākt datus par apmeklējumiem.

Manā izpratnē, tas nozīmē, ka šo informāciju nevarēs novietot vīna ražotāja vai pat tirgotāja mājas lapā. Lielākā daļa mājas lapu satur specialās programmas, kas seko līdzi apmeklētāju uzvedībai un vāc statistiku, tāpēc vajadzēs kaut ko īpašu.

Specializētajā industrijas presē jau esmu lasījis par ražotāju neapmierinātību ar to, ka šādas speciāli izveidotas lapas, par informācijas uzturēšanu no ražotājiem prasa neadekvāti lielu naudu.

Visbeidzot jāpiebilst, ka šī regula neattiecas uz alus un stipro dzēriena ražotājiem. Tiem nav juridisks pienākums obligāti sniegt šādu informāciju. Tiesa ir atsevišķi ražotāji, kas to jau dara.

Gaidīsim decembri un skatīsimies, kā tas reālā dzīvē izskatīsies.

 

Komentāri (0)  |  2023-07-26 18:08  |  Skatīts: 507x   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ