vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

Vecais Marques de Arienzo Gran Reserva no Rioja


Jau vairākkārt esmu minējis, ka Latvijas ostas un muitas noliktavas tiek izmantotas, alkohola tranzītam  uz citām valstīm.  Apjoms, kas iziet caur mūsu ostām vairākas reizes pārsniedz Latvijas tirgus lielumu. Tāpat, ir brīži, kad kaut kādu iepriekš neparedzamu iemeslu dēļ, kravas īpašnieks to ir spiests pārvirzīt uz citu tirgu vai lai minimizētu zaudējumus mēģināt pārdot ar lielu atlaidi.  Tas ir mans skaidrojums, kāpēc Latvijas tirgū, laiku pa laikam, nonāk dzērieni par ļoti zemu cenu vai kuriem šeit nevajadzētu būt.

Šāds vīns arī piesaistīja manu uzmanību. Runa ir par Marques de Arienzo Gran Reserva 2007 no Rioja apgabala Spānijā, kas veikalā maksāja ap 9 EUR. Zviedrijā šis vīns maksā ap 18 EUR. Arī pie mums normālos apstākļos tam vajadzētu maksāt līdzīgi vai nedaudz dārgāk.

Vairāk kā 20 gadus atpakaļ, vīns no Marques de Arienzo bija samērā bieži sastopams Latvijas veikalos. Tas man asociējās ar ļoti klasisku šī reģiona garšas stilu. Vēlāk, vairākas reizes mainoties vīna darītavas īpašniekiem  tas no Latvijas pazuda. Kopš 2010.gada šis zīmols, bet pats svarīgākais arī paši vīna dārzi ir nonākuši citas spāņu vīna darītavas Marques De Riscal īpašumā.

Saskaņā ar Rioja reģiona klasifikāciju vīni  kuru nosaukumā lieto vārdu Crianza, tiek izturēti 2 gadus, no kuriem vismaz 12 mēneši tam ir jābūt mucā. Reserva līmeņa vīni 3 gadus, no kuriem vismaz 12 mēneši ir jāiztur mucā, bet vismaz 6 mēneši tiek pavadīti pudelēs. Savukārt Gran Reserva vīni, pirms nonākšanas tirdzniecībā ir jāiztur 5 gadu, no kuriem vismaz 2 gadi ir jāpavada mucā, bet vismaz 2 jānogatavina pudelēs.

Latvijā pa tradicionāliem kanāliem patreiz tiek importēts tikai Marques de Arienzo Crianza. Savukārt citi šī zīmola vīni tiek tirgoti vienīgi Skandināvijas valstu monopolu veikalos.  Tas bija galvenais faktors, kas piesaistīja manu uzmanību.  Aplūkojot etiķeti var labi redzēt, ka Marques de Arienzo Gran Reserva 2007  izplata cits uzņēmums nevis tas, kurš pie mums importē Marques De Riscal produkciju.

Parasti es  ļoti piesardzīgi izturos pret šādiem eksperimentiem, jo neraugoties uz ilgstošo izturēšanu vīna darītavā Marques de Arienzo Gran Reserva 2007  ir jau 16 gadus vecs. Normālos apstākļos, šāds vecums nav problēma, taču es nezinu kā šis vīns nonācis Latvijā un kādos apstākļos tas ir glabājies. Pastāv pietiekami liels risks, ka vīns var būt jau sabojājies.

Šoreiz ar vīnu viss bija kārtībā, taču…. atverot pudeli tas sākumā var likties nedaudz sasmacis.  Šī ir samērā bieži sastopama parādība,  kas raksturīga veciem vīniem. Lai to novērstu, nepieciešams vīnam ļaut uzelpot – to vajag dekantēt, vai vismaz kādu stundu pirms lietošanas paturēt pudeli atvērtu!!!

Un tātad. Aromātā saldeni augļi. Plūmes un gatavi ķirši, arī žāvētas vīģes. Ozolkoks gandrīz nemaz nav jūtams.  Kā jau vecmodīgam Spānijas Rioja stilam tomēr gaidīju izteiktāku vaniļas smaržu. Garša sulīga, ļoti nobriedusī. Kazenes, plūmes, dažādi nedaudz žāvēti augļi, pēcgaršā nedaudz rūgtena šokolāde un malti pipari. Muti savelkošās miecvielas ir tikko jūtamas. Kopējais iespaids ir tāds, ka šis vīns tomēr ir jau nedaudz par vecu un savā optimālā formā tas varētu būt bijis 1-2 gadus atpakaļ. Neraugoties uz to ja ievērosiet rekomendāciju par vīna dekantēšanu, tad par šo cenu, tas būs labs pirkums.

Komentāri (0)  |  2023-06-03 00:43    
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ