vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

Eksotiskās vīna valstis


Vīna pasaule ir daudz plašāka nekā sākotnēji iedomājamies. Saskaņā ar ANO Pārtikas un lauksaimniecības (FAO) datiem, lielākā vai mazākā apjomā tas tiek ražots vairāk nekā 70 valstīs visā pasaulē. Šoreiz gribu pieminēt divus Latvijā nopērkamus vīnus, kas nākuši no valstīm, kas lielākai daļai svētdienas dzērāju neko neizteiks, taču vīna pazinēju aprindās ir bauda zināmu atzinību.


Urugvaja ir ceturtā lielākā Dienvidamerikas vīna ražotājvalsts aiz Argentīnas, Čīles un Brazīlijas. Atšķirībā no citām Dienvidamerikas valstīm, šeit nav kalnu. Labākie vīna dārzi, līdzīgi kā Bordo Francijā, atrodas ne pārāk tālu no Atlantijas okeāna piekrastes. Dienā vējš no okeāna sniedz patīkamu vēsumu, savukārt vakarā tas maina virzienu un pūš pretējā virzienā. Neraugoties uz minēto pozitīvo aspektu un zināmo līdzību ar Bordo, Urugvajā gaiss tomēr ir karstāks un mitrāks, nekā kaimiņos Argentīnā un Čīlē, par minēto Francijas reģionu nemaz nerunājot. Tas ir arī galvenais iemesls, kāpēc šeit nav tik populārās klasiskās Bordo vīnogu šķirnes, kas ir tik populāras kaimiņos.

Par šīs valsts nacionālo vīnogu šķirni var uzskatīt tannat, kuras dzimtene ir Dienvidfrancija. To uz Urugvaju atveda basku emigranti, kas lielā skaitā uz šejieni pārcēlās XIX gadsimta beigās. Tieši tannat izrādījās ideāli piemērota šim klimatam un piedzīvoja otro renesansi kļūstot par Urugvajas vīnu vizītkarti. Viens no variantiem vīnogas nosaukumu saista ar vārdu tanīni (miecvielas). Patiesi, Dienvidfrancijas vīnos to ir ļoti daudz, tāpēc lai mīkstinātu garšu, tannat bieži atjauc ar citām vīnogām, kā arī ilgstoši iztur ozolkoka mucās. Lai arī Urugvajas vīnos miecvielas ir jūtamas, tomēr šeit to nav tik daudz. Tie ir maigāki un tos var sajaukt ar merlot vai pat pinot noir vīnogu vīniem.

Bodega Garzon Tannat 2013 ir šāds vīns. Sausam sarkanvīnam, garša ir samērā salda. Pirmajā mirklī jūtamas saldas avenes ar ķiršiem. Samērā nelielais skābums nemaz netraucē, baudīt vīnu, bet padara to maigāku, notušējot vīnogu šķirnei raksturīgās miecvielas, pateicoties kurām vīnam piemīt savs neatkārtojamais stils.


Neraugoties tūkstošiem gadus senām tradīcijām, šobrīd, par zināmā mērā eksotisku vīna valsti ir jāuzskata Libāna. Šajā nelielajā it kā Vidusjūras valstī, kuru no ziemeļiem uz dienvidiem ar automašīnu var šķērsot 2 stundās, oficiāli aptuveni 40 % no visiem iedzīvotājiem ir kristieši. Pašreizējās Libānas teritorijā, kādreiz dzīvoja senie feniķieši kuri ar vīna kultūru iepazīstināja visas Vidusjūras piekrastē dzīvojošās tautas. Senie raksti liecina, ka šīs teritorijas vīni romiešu un ēģiptiešu augstmaņu vidū kotējās daudz augstāk nekā pašmāju ražojumi.

Pašreizējās Libānas teritorija vienmēr ir interesējusi dažādas lielvaras. Tā nu sanāca, ka liktenis bija lēmis un šī vieta vairāk nekā 400 gadus pabija musulmaņu Osmaņu impērijas sastāvā. Lieki teikt, ka šajā laika posmā par nopietnu vīna ražošanu varēja aizmirst. Lielās impērijas beigu posmā, šeit aktīvi darbojas franču misionāri, kas dibināja klosterus un atjaunoja vīna dārzus, jo vīns taču bija nepieciešams kristiešu rituālos. Starpkaru periodā šī teritorija bija Francijas pārraudzībā, kas tikai nostiprināja vīnkopības tradīcijas. Libānas valsts pastāvēšanas sākumposmā laikā šis valsts vīni piedzīvoja uzplaukumu un atzinību plašajā pasaulē, taču vēlākais pilsoņu karš tos atkal atsvieda atpakaļ. Arī šobrīd eksistējošā, samērā nestabilā politiskā situācija neveicina šo procesu, lai gan par Libānas vīnu kvalitāti nevienam šaubas nav.
Chateau Ksara Blanc de L'Observatoire 2015 vīnogas tiek audzētas aptuveni 1000 m virs jūras līmeņa, kas nodrošina vēsāku klimatu un ļauj lieliski audzēt gaišās vīnogas. Sākotnējais aromāts atturīgs. Atgādina zālāju pēc pirmās rīta salnas. Garša citrusi ar Vidusjūras garšvielu maisījumu (baziliks, rozmarīns, kanēļa miza, timiāns, utml…) un nedaudz rūgtenām ledenēm, kas šim vīnam piešķir nopietnu raksturu. Ideāls karstā vasarā.

 

Kā redzamas, vīna pasaule arī mazajā Latvijā ir ļoti plaša un daudzveidīga.

 

 

Komentāri (0)  |  2018-04-20 00:56    
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ