vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

Premium Čīles vīni


Vīna pasaule šobrīd piedzīvo pārmaiņas. Pēdējo 5 gadu laikā vīna pārdošanas apjomi pasaulē, litru ziņā nav mainījušies, bet naudas izteksmē tie ir pieuguši par 8 %. Cilvēki dzer arvien dzer aptuveni tikpat daudz, taču arvien dārgākus vīnus. Šo tendenci ir pamanījuši daudzi vīndari un cenšas piedāvāt arvoien labākus un dārgākus dzērienus. Arī Čīles vīndari nav izņēmums. Šai parādībai ir pavisam ikdienišķs iemesls – nauda. Galvenie Čīles vīnu produkcijas noieta tirgi ASV, Eiropa, Ķīna un Japāna atrodas samērā tālu, kas attiecīgi sadārdzina transporta un loģistikas izmaksas. Tāpēc vīndariem ir jāstrādā pie dārgāku vīnu jeb gudri izsakoties produkcijas ar augstāku pievienoto vērtību ražošanas.
Ar mehānisku cenas palielināšanu te nebūs nekas līdzēts. Arī vīna pasaulē valda sīva konkurence un ja produkts neatbildīs cenai, tā vietu ieņems cits. Visi to saprot un tāpēc mēģina atrast iespējas kā ielauzties šajā premium klases vīnu tirgū. Līdzās dažādiem tehnoloģiskiem paņēmieniem pašās vīna darītavās, Čīlē norit ļoti nopietns darbs arī vīna dārzos. Tiek nomainītas vīnogu šķirnes, pret konkrētai vietai vispiemērotākajām. Tāpat notiek jaunu vietu meklēšana un vinogulāju ierīkošana. Šī nav veigla lieta, jo prasa lielas izmaksas. Nedaudz vairāk kā pirms gada tirgū parādījās pirmās 2400 pudeles Torres Escaleras de Empedrado Pinot Noir 2012 vīna, kas maksāja vairāk nekā 100 EUR. Ogas  nāk no 15 ha liela vīna dārza, kura ierīkošana izmaksāja gandrīz 4 milj. EUR. Pat pie šādas pudeles cenas, paies vairāki gadu desmiti, līdz vīndari atpelnīs ieguldīto.Šo faktu pieminēju, tikai lai parādītu, milzīgo Čīles vīnu potenciālu, ko saskata daudzi ražotāji.
Daudzus gadus atpakaļ es pagaršoju vīna darītavas Casa Lapostole vīnus, kas bija vieni no pirmajiem Čīles premium līmeņa vīniem Latvijā. Joprojām ar sajūsmu atceros viņu Chardonay Cuve Alexander.  Manuprāt, tieši Čīles chardonnay vislabāk izceļ šīs vīnogu šķirnes burvību. Iespējams, toreiz Latvijas patērētājs nebija gatavs šādiem vīniem, jo Lapostole pazuda un uz brīdi iestājās vakums šajā Čīles segmentā. Taču gāja laiks un Latvijas plauktos jau vairākus gadus atkla ir redzami premium līmeņa Čīles vīni.  Mani novērojumi liecina, ka pēdējo 2 gadu laikā to skaits ir būtiski pieaudzis.

Lūk daži no tiem
Cono Sur Single Vineyard Block 5 Chardonnay 2014
nāk no Casablanca ielejas Čīlē, kas ir slavena ar saviem baltvīniem, tomēr konkrētā vieta no kurienes nāk šī vīna vīnogas atrodas daudz tuvāk okeānam, nekā pierasts. Katru rītu to pārklāj mīgla, kas aizkavēt karstās dienas sākšanos un tai pašā laikā rīta rasa  sniedz veldzi vōnpogulājam. Specifiskā mikroklimata dēļ šajā vīna dārzā ogas nogatavojas lēnāk un vienmērīgāk. Arī ražas novākšana te notiek vidēji 2 nedēļās vēlāk. Viss tas veicina izcilu baltvīnu veidošanos.
Aromātā citrusi, ļoti klasisks chardonnay vīnogu vīns. Greipfrūti, cironi, nedaudz tropu ziedi. Vēlāk aromātā parādās maiga vaniļa, kas lieicna ka vīns ir sajutis ozolkoka mucas pieskārienu. Garšā spēcīga, koncentrēta un apaļa ar nelielu rūgtumiņu pēcgaršā. Lielski nostrādāts un ļoti klasiski pareizs vīns, ko var arī paturēt un izdzert vēl pēc gadiem pieciem.
Ventisquero Singl Block Grey Merlot 2013
, pārstāv manā skatījumā, netipsku, toties izcilu merlot vīnogu vīnu. Tajā nav nekas no samataina un maiga vīna. Drīzāk tas ir īsts īsts garšas blockbuster, kas tevi paņem ar garšas jaudu un spēku. Aromātā izteiktas tumšas plūmes un gatvas, dūmakaimnas zemenes. Arī garšā jūtamas nedaudz dūmos žāvētas plūmes ar pārgataviem ķiršiem un mellenēm, ko visu nobiedz maigi melnie pipari. Kā jau šāda līmeņa vīnam pienāķas, tas  18 mēnešus ir nogatavojies ozolkoka mucās, kuru laikā tas ieguvis apaļīgu struktūru. Neraugoties uz to tik koncentrētu un spēcīgu merlot vīnu es vēl nekad nebiju dzēris.

Šie ir tikai daži no daudziem piemēriem, kas liecina, ka augstākās klases Čīles vīni ir tā vērti, lai Latvijas patērētāji pievērstu tiem savu uzmanību.

Komentāri (2)  |  2017-04-18 23:34    
Vīns* - 2017-04-19 23:02
Un atkal jau viena SIA slēptā reklāma :)

Ainārs* - 2017-04-25 00:18
Es gribētu teikt 2 vai pat 3 SIA reklāmas :)


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ