vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

Saint laurent - Viduseiropas burgundietis


Gatavojoties jūnijā plānotam braucienam uz Wine Summit, Austrijā radusies pastiprināta interese par šo valsti. Sagribējās kaut ko interesantu un tā es atcerējos par Latvijā vēl ne pārāk pazīstamu, tomēr strauju popularitāti iegūstošu  vīnogu šķirne – saint laurent.
Lai arī šķirnes dzimtenē Francijā jūs to visticamāk vairs neatradīsiet, tomēr  tās loma Viduseiropas valstu vīnkopībā ir ļoti nozīmīga. Kopējās absolūtos skaitļos izteiktās ar šo vīnogu apstādītās platības vēl ir nelielas, tomēr pēdējo 10 gadu laikā tās ir jau dubultojušās. Šobrīd, saint laurent ir vispolārākā sarkano vīnogu šķirne Čehijā, savukārt sakrustojot  saint laurent ar blaufränkisch tika radīta Austrijā vispolārākā sarkano vīnogu šķirne zwiegelt.  Ir vairākas versijas par to kā radās saint laurent nosaukums. Vispopulārākā saistīta ar Svēto Laurenciju, kurš tiek godināts 10. augustā.  Ap šo laiku saint laurent vīnogas maina krāsu, kļūst sarkanas un sāk nogatavoties. Tas ir salīdzinoši agri un tāpēc šī vīnogu šķirne ir ideāli piemērota vēsāka klimata zemēm, kur citas vīnogas nemaz nepaspēj nogatavoties.
Daudzus gadus  atpakaļ, manā pirmajā vīna vīzītē šajā valstī, ciemojos pie  toreiz vēl  gados jauna, bet šobrīd jau zināmu reputāciju ieguvušā Austrijas vīndara Philipp Grassl.  Kad uzdevu jautājumu par viņa mīļāko šķirni viņš pieminējā man tolaik vēl nezināmo saint laurent. Darbs ar to viņam sagādāja vislielāko gandarījumu, jo pavēra iespējas variēt ar plašā garšas amplitūdā. Dažādu vīndaru rokās tas saint laurent var būt gan kā viegls vasarīgs vīnas ar augstu skābes līmeni vai biezs ozolkokā izturēts vīns ar upeņu šokolādes un saldena ozolkoka notīm.


Latvijā atradu Allram Saint Laurent Tradition Gaisberg 2008, kas ir kaut kur pa vidu starp smago un vieglo galu. Sākotnēji jūtama pusgatavi ķirši, vēlāk parādās skābu zemeņu un jāņogu notis, kas liek aizdomāties par saint laurent tuvo radniecību ar pinot noir vīnogu šķirni. Jo ilgāk es par to domāju jo vairāk līdzības es saskatīju šajos vīnos un beigās man jau sāka likties, ka tas ir kāds Burgundijas vīns. Un patiešām, ģenētiku pētījumi liecina, ka saint laurent varētu būt radies pinot noir nejauši sakrustojoties ar kādu citu, vēl nezināmu vīnogu šķirni. Kas zina, varbūt mēs ar laiku Latvijā audzēsim kādu šīs dižciltīgās Burgundijas vīnogas ārlaulības bērnu.

Komentāri (0)  |  2015-04-09 01:07    
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ