vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

Dzirkstošo vīnu apskats


Kā jau katru gada nogali piedāvāju savas pārdomas par dzirkstošajiem vīniem, kas tika baudīti aklajā degustācijā.







1. Filipetti Asti, salds, Itālija.

Ļoti smaržīgs un ļoti salds. Taču garša pietiekami korekta, bez kļūdām un šķiet, ka bez ķīmijas. Viegls, vienkāršs, lai arī nedaudz vulgārs, bet tautai patiks.

 

 














2.Toso Asti, Itālija, pussalds.

Aromāts līdzīgs, kā pirmajam, bet ķīmiskāks, vulgārāks. Garša sausāka - ja iepriekšējam dominēja bumbieri, tad šim saldeni āboli. Tomēr aromāts un garša šim iet katrs uz savu pusi.

 















3. Bovlei Cellar Pinotage Rose, Dienvidāfrika, rozā.

Agrā rūsa. Ļoti grūti formulējams aromāts. Aromātā it kā siers, it kā sastāvējies zemeņu kompots. Garša līdzīga aromātam - ne pārāk salds, ilgi stāvējis zemeņu kompots. Šķiet, ka šajā vīnā ir mēģināts skābi apvienot ar saldumu, bet tas nav izdevies.

 

 










4. Zonin Prosecco Brut, Itālija.

Burbuļi skaisti, aromāts saldens, garšā tāds it kā mākslīgi radīts skābums. Nedaudz metāliska nots ar greipfrūtu mizas toni. Sausa, svaiga garša, taču nepamet sajūta, ka tā ir tehniski izveidota.

 

 











5. Villa Sandi Prosecco Treviso Brut, Itālija.

Aromāts mierīgs, atturīgi elegants - saldens ar nelielu skābumiņu. Interesants. Garša patīkami svaiga, skābeni āboli ar sēkliņu rūgtenumu. Pēc aromāta gan gaidīju, ka garša būs saldāka. Nav sarežģīts, bet kvalitatīvs prosecco. Interesants paraugs.

 

 












6. Piccini Prosecco Extra Dry, Itālija.

Rūgtena smarža. Arī garša rūgtena, ļoti sausa un citursaina. Negaidīta. Gaidīju kaut ko vieglu un gaisīgu, bet saņēmu dzērienu ar spēcīgu vīna raksturu.

 

 










7. Codorniu Clasico Brut, Cava, Spānija

Pirmajā aromātā spēcīgi saldena vaniļa, kas atgādina par ozolkoku. Garša sausa, svaiga, arī pēcgaršā vaniļa. Atgādina karstas vasaras dzirkstošo vīnu. Garša velk uz pēc klasiskās metodes darīta dzirkstošā vīna stilu. Vairs nav salds, šis ir brut stils. Interesants paraugs, jau konkrēti mērķēts uz tiem, kas grib brutu. Pēcgarša paraupja, bet ja cena Ls 5-6 robežās, tad ļoti veiksmīgs pirkums.

 

 












8. Freixenet Cordon Negro Brut Cava, Spānija.

Savdabīgi smaržo. Mēģinu saprast, kuras vīriešu smaržas man šis atgādina. Varbūt skujas? Garšā arī kaut kādas meža notis. Nav pārāk klasiska dzirkstošā vīna garša, bet kaut kas tajā ir. Viegls rūgtums, kas piedod šarmu. Vīns ir labi uztaisīts, kvalitatīvs. Patiks tas vai nepatiks, atkarīgs no katra individuālās gaumes.

 

 









9. Canals & Nubiola Cav Demi Sec, pussauss, Spānija. 

Spriežot pēc aromāta – gaidāms klasisks bruts. Garša saldāka nekā biju gaidījis - pussausais. Saldās notis to padara viegli dzeramu, garša sabalansēta, ļoti patīkama. Nav gaisīgs, bet ir pietiekami sarežģīts. Nesaku oh! un ah!, bet kopumā kvalitatīva manta, labi veidota.

 















10. Rīgas Klasiskais Chardonnay Brut 2010.

Ļoti īpatnējs aromāts – ķīmisks, gumijains, man nepatīk. Garšas pat īsti nav, tikai burbuļi. Garšu aizmirsuši pielikt. Mākslīgs veidojums. Nevaru iedomāties šim pircēju. Tad labāk dzert parasto  Rīgas šampanieti nekā šo.

 Pēc degustācijas uzzinot ka zem Nr 10, slēpās šis dzēriens es biju ļoti pārtseigts! Pirms tam biju dzēris 2005.gada ražojumu. Tas man likās par smagnēju un pārāk vecu, tāpēc likās, ka jaunais 2010 varētu būt tieši laikā un lieliskā formā, bet...

 








11. Barton&Guestier Chardonnay Brut, Francija.

Krāsa liecina, ka vīns turēts ozolā. Arī aromātā – ozols un sēnes. Garša apaļīga – nesaldas melones un maigi āboli. Nekas nelec ārā. Pēcgaršā – garšvielas un citrusi. Noteikti nācis no Dienvideiropas.

 















12. Saint Hillare Blanquette de Limoux Brut, Francija.

Aromāts nedaudz pretrunā garšai. Aromātā ziedi un vaniļa, garša sausa un vienkārša. Uz iepriekšējā fona šis nobāl – pārāk atturīgs un kokaini veidots. Taču no otras puses – galīgi zemē metams arī nav. Diezgan kvalitatīvs un tehnoloģiski pareizi veidots, taču garšas individualitātes nav.  Šim visu varētu izšķirt cena – ja laba atlaide, noteikti vērts pirkt. Derēs arī korporatīvos Jaungada pasākumos. Nav salds - un visi taču zina, ka dzert saldu neskaitās labs tonis. Šampanietis tiem, kas mājās dzer saldu, bet publiskos pasākumos – brutu.

 

 

 


Vēlreiz gribu uzsvērt, ka visi šeit minētie dzirkstošie vīni tika baudīti neredzot pudeles un nezinot ražotājus

Komentāri (0)  |  2012-12-21 20:35    
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ