vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

ARTA: likumā jāiestrādā prasība jauniešiem līdz 21 gadam obligāti uzrādīt dokumentus, iegādājoties jebkuru alkoholu


Piedaloties Latvijas Universitātes Debašu kluba organizētajās debatēs par vecuma cenzu, no kura būtu jāatļauj alkoholisko dzērienu iegāde, Alkoholisko dzērienu ražotāju un tirgotāju apvienība rosina iestrādāt „Alkoholisko dzērienu aprites likumā"  prasību jauniešiem līdz 21 gada vecumam pašiem obligāti uzrādīt personas apliecinošu dokumentu, iegādājoties alkoholiskos dzērienus.

Pašlaik šāda prasība neeksistē, un likums tikai paredz aizliegt alkoholiskos dzērienu pārdot personām, kuras jaunākas par 18 gadiem.

„Uzskatām, ka tādā veidā tiktu pastiprināta arī jauniešu atbildība un veidotos papildus kontrole alkoholisko dzērienu pārdošanas procesā", pauž ARTA valdes loceklis Vitolds Bremmers.

Uzstājoties debatēs un  pārstāvot nozares uzņēmumu viedokli par pasākumiem, kas veicinātu stingrāku kontroli par alkoholisko dzērienu kontroli un pārdošanu mazgadīgajiem, Vitolds Bremmers uzsvēra:   

„Kamēr nav izsmeltas esošā likuma iespējas un tās netiek pildītas dzīvē - respektīvi, kontrole pār grādīgo dzērienu pārdošanu nepilngadīgajiem joprojām ir zem katras kritikas, jauna vecuma cenza ieviešana būtu tikai patīkama formalitāte, jo vizuāli 18 gadīgs un 21 gadu vecs cilvēks būtiski neatšķiras.

Ja runājam par dzīves pieredzi un spēju pieņemt adekvātus lēmumus konkrētā vecumā, mūsu valstī 18 gadīgs cilvēks ir tiesīgs balsot, nēsāt ieroci, vadīt automašīnu un arī dienēt armijā , kur jāpilda komandiera pavēles, ja tās nav noziedzīgas. Manuprāt,  ne jau gadu cenzs izver to, vai jaunietis pārmērīgi lietos alkoholu un kādas tam būs sekas", turpina  ARTA pārstāvis.

Apvienības ARTA uzņēmumi uzskata, ka  arī jāpalielina  atbildība par spēkā esošo likuma normu nepildīšanu un jāievieš stingrākā kontrole. Tādēļ ARTA rosina sekojošo:

1)darba līgumos paredzēt pārdevēju atbildību par alkohola pārdošanu nepilngadīgajiem un arī noteikt precīzus sodus Administratīvo  pārkāpumu kodeksā.

2) lai veicinātu jauniešu un vecāku līdzatbildību, paredzēt stingrāku atbildību kā nepilngadīgiem jauniešiem, tā arī  viņu vecākiem par alkoholisko dzērienu iegādi un lietošanu.

Nozares pārstāvji uzsver, ka valstij  ar likuma pantu jānosaka vienāda attieksme  pret jebkura veida alkoholu - tas attiecas ne tikai uz reklāmas nosacījumiem,  arī kontrolei par vieglā alkohola kā kokteiļi un alus iegādes  iespējām jauniešiem ir jābūt tikpat striktai kā pret jebkuru citu alkoholu.

 

Informāciju sagatavoja:

Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienības (ARTA) biedri

Komentāri (0)  |  2012-04-30 20:40    
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ