vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

Alkohola ražotāji un tirgotāji: akcīzes preču nelegālo tirgu varēs apkarot, kad būs politiskā griba


Alkoholisko dzērienu ražotājus un tirgotājus pārstāvošās nozares  apvienības (ARTA) pārstāvji,  piedaloties šodien notikušajā Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē, kurā tika izskatīts jautājums par kontrabandas apkarošanu akcizēto preču kā tabakas, alkohola un degvielas kategorijās, secinājuši, ka veiksmīgu un uz rezultātu vērstu nelegālo akcizēto preču kustības apkarošanu traucējis, pirmkārt,  politiskās gribas trūkums. 

ARTA valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters saka: „Ir apsveicami, ka valsts beidzot ir nonākusi līdz vēlmei analizēt un vērtēt atbildīgo tiesībsargājošo institūciju darbu kontrabandas akcizēto preču plūsmas apkarošanā. Diemžēl, pirmā un būtiskākā atziņa ir tā, ka līdz šim trūcis politiskās gribas to darīt. Līdz ar to tikai varam izteikt cerību, ka nākamais Saeimas sasaukums atradīs sevī vēlmi pievērsties kontrabandas apkarošanai kā vienai no prioritātēm un vājajiem punktiem valsts ekonomiskajā izaugsmē."
 
ARTA valdes loceklis Vitolds Bremmers uzsver, ka kaut arī „vezums ir izkustējies" un ierosinātas vairākas izmaiņas likumdošanā, kas sekmētu policijas un robežsardzes darbu, reālajā dzīvē  legālā alkohola nozare nekonkurē savā starpā - kas būtu normāli, bet joprojām konkurē ar nelegālo tirgu. 
 
 „Politiskā griba ir arī spēja pieņemt lēmumus, kas ir adekvāti situācijai tirgū.  Kaut arī šodien tiek sperts solis kontrabandas apkarošanas virzienā , neviens joprojām nerunā par to, ka akcīzes nodoklis ir un paliek cenu regulējošs faktors. Augstās legālo preču cenas rada vēlmi nodarboties ar nelegālo rūpalu un nopelnīt", rezumē Vitolds Bremmers.

 
Otrais secinājums par to, kas traucē akcizēto preču nelegālās plūsmas apkarošanu - joprojām nepietiekoši resursi, lai organizēti apkarotu organizēto noziedzību šajā sektorā.
 
Trešā atziņa - par korupcijas apkarošanu atbildīgo dienestu un iestāžu darbinieku motivācijas trūkums. Nav izstrādātu prēmēšanas sistēmu vai citu motivējošo faktoru, kas veicinātu ieinteresētību.

Ceturtā atziņa - valsts institūciju un tiesībsargājošo institūciju korumpētā vide.
 
ARTA valdes priekšsēdētajs E.Demiters papildina:  „Kā nozares uzņēmumu apvienība, varam apliecināt , ka jau trešo gadu saglabājas kritums legālā degvīna pārdošanas rādītājos. Un šo faktu var izskaidrot tikai un vienīgi ar nelegālā tirgus segmenta dominanci degvīna kategorijā, jo citas alkohola kategorijās, kas nav pakļautas viltojumiem un kontrabandai kā vīns, alus vai dzirkstošie dzērieni,  uzrāda pieaugumu un stabilizāciju".


 

Informāciju sagatavoja:

Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienības (ARTA) biedri


PS. Ainārs Sedlenieks: Pilnīgi piekrītu ARTA biedriem. Nav jēgas kaut ko ieviest ja nebūs kas to pilda. Tomēr es neizslēdzu iespēju, ka iniciatīva par akcīzes paaugstināšanu varētu nākt arī no ar valdības partijām saistītu cilvēku puses. Lēmums veicināja nelegālā degvīna pieprasījumu, cenas un ievērojami palielināja šī biznesa peļņu. Atceros, ka daudzus gadus atpakaļ kādā nelegālā spirta kontrobandas lietā figurēja kādas tolaik valdībā esošās partijas "pelēkais kardināks" vai "naudas maka turētājs". Šis ir ļoooooooti ienesīgs bizness un miljons Ls te ir sīknauda.
Komentāri (0)  |  2011-07-21 20:03    
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ