vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

ARTA: grozījumiem Alkoholisko dzērienu likumā trūkst ekonomiskā pamatojuma


Komentējot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas lēmumus par alkohola mājražošanas apjomu noteikšanu un atvieglojumu attiecināšanu, Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienības (ARTA) biedri uzskata, ka lēmumam joprojām trūkst ekonomiskā lietderīguma pamatojuma - nav  izvērtēti potenciālie ieguvumi valstij  un izdevumi, kas saistīti ar šo izmaiņu ieviešanu un kontroles nodrošināšanu.

„Ir apsveicami, ka šis jautājums tiek ilgstoši diskutēts, tomēr jebkura lēmuma ekonomiska lēmuma pamatā ir publiskoti aprēķini par nodokļiem, darba vietām un citiem ieguvumiem.
Otrs arguments ir tas, ka arī vairākkārtīga akcīzes nodokļa celšana alkoholam pagājušajā gadā tika pamatota ar ienākumu prognozēm, tomēr mēs visi zinām, ka tās nepiepildījās nevienu mēnesi. Netika ņemtas vērā mūsu aplēses par ekonomisko efektu, ko radīs akcīzes celšanu un blakusfaktori - nelegālā alkohola īpatsvars un pieaugums, valsts nespēja apkarot to, pirktspējas strauja samazināšanās", uzskata ARTA biedri.

ARTA biedru prognozes par legālo alkoholisko dzērienu tirgu Latvijā līdz šim ir piepildījušās - gan utopiski prognozētie un nesaņemtie ienākumi no akcīzes nodokļa celšanas stiprajam alkoholam, gan legālās stipro alkoholisko dzērienu un vīna tirgus samazināšanās 2009.gadā par 30%, gan nelegāla alkohola dzērienu tirgus daļas pieaugums par 19% salīdzinot ar 2008.gadu. Tie ir fakti, kas liek nozares profesionāļiem apšaubīt šo valdības virzīto alkohola mājražošanas atvieglojumu tālredzību.Diemžēl deputātiem ceturtdien nepietika politiskās gribas lemt līdz galam par legālā alkohola tirdzniecības laika pagarināšanu par vienu stundu vai vairāk, lai arī šajā jautājumā Latvijas Tirgotāju asociācija jau sniegusi savus aprēķinus par potenciāliem papildus ienākumiem tirgotājiem šī lēmuma rezultātā.

„2009.gads parādīja, ka, neskatoties uz vispārējo kritušos pirktspēju un alkohola realizācijas samazināšanos, alus - kā alkoholiskā dzēriena patēriņš pagājušajā gadā ir tikai pieaudzis. „Tas liek secināt, ka pieaugums iespējams preču grupā, ko neskar kontrabanda", secina ARTA biedri
Līdz ar to Latvijas Alkoholisko dzērienu ražotāju un tirgotāju apvienība (ARTA), kas šajās dienās atzīmē dibināšanas gadadienu, par vienu no saviem galvenajiem darbības mērķiem 2010.gadā izvirza nelegālā alkohola tirgus apkarošanu un uz to virzītu lēmumu rosināšanu:  

  • - stingrākus sodus par preču zīmju viltošanas mēģinājumu;
  • - policijas pilnvaru palielināšanu un stimulēšanu nelegālo darinājumu apkarošanā;
  • - efektīvāku muitas darbu kontrabandas apkarošanā pierobežā.

„Latvijas alkohola ražotāju un tirgotāju apvienība" (ARTA) apvieno Latvijas alkohola nozares ražotājus un izplatītājus. Apvienība darbojas kā alkoholisko dzērienu industrijas eksperts, pārstāvot nozares kompāniju interešu atbalstu un veicinot atbildīgu un saprātīgu alkohola lietošanas vidi Latvijā.

Komentāri (0)  |  2010-01-25 22:34    
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ