vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

Costa Brava vīni jeb Emporda



Daudzi Latvijas iedzīvotāji jau būs pamanījuši, ka aprīlī līdztekus pierastajiem lidsabiedrību maršrutiem uz Barselona - El Prat lidostu (BCN) ir parādījies jauns Barselona – Girona (GRO), ko mēdz saukt arī par Girona – Costa Brava lidostu. Tā atrodas aptuveni 100 km no Barselonas un no Rīgas uz to lido Ryanair. Man šī lidosta šķiet interesanta arī no cita viedokļa. Šeit sākas Katalonijas vīnu reģions Emporda, kas stiepjas līdz pat Francijas robežai reģiona ziemeļos. Šis ir interesants reģions ar senām tradīcijām, kura liktenis ir bijis cieši saistīts šī Spānijas gala attīstību.


Tāpat kā daudz kur citur Spānijā, ar vīnogu audzēšanu šeit iesāka nodarboties senie grieķi, kuriem vēlāk sekoja arī romieši, kas tos izplatīja visā impērijas teritorijā. Vēlāk, viduslaikos, vīnkopības attīstības centri pārvirzījās uz klosteriem. Vīnkopības zelta laikmets šeit sāķās ap 1760 gadu un ilga līdz pat 1870 gadam, kad arī šo reģionu skāra no Francijas atnākušais vīnogulāju kaitēklis filosera. No šīs krīzes Emporda nav atguvusies vēl šobaltdien.
Ja pirms kukaiņa ieprašņās reģionā bija aptuveni 40 000 hektāru vīna dārzu, tad šobrīd to skaits ir vairs tikai 2000 ha.

Pēc otrā pasaules kara, 60-70 gados un it seviški pēc Spānijas iestāšanas Eiropas Savienībā Katalonijā sākās tūrisma bums. Pasaule atklāja, ka turpat blakus samērā dārgai Francijas Rivjērai ir samērā lētā Spānijas Costa Brava piekraste. Tika celtas jaunas viesnīcās un attīstīta cita šis nozares infrastruktūra, kur apgrozījās ievērojami naudas līdzekļi. Tas negatīvi ietekmēja arī reģiona vīna nozari. Līdzīgi kā Latvijā, daudziem iedzīvotājiem radās jautājums – kāpēc strādāt smagu lauksaimnieku darbu, ja celtniecībā un tūrisma industrijā var nopelnīt daudz vairāk?

Atpūtnieku masas pieprasīja arī ievērojamu daudzumu atspirdzinošo dzērienu un vietējie vīndari apgādāja tās ar vienkāršiem, ne pārāk dārgiem, pludmalē baudāmiem vīniem. Līdz pat 2006. gadam pat reģiona vīnu oficiālās klasifikācijas nosaukums bija DO Emorda Costa Brava. Lielā apjomā lētais vīns autocisternās tika transportēts arī uz blakus esošo Franciju, kas izraisīja neapmierinātību kaimiņvalstī. Likās, ka nekas nespēs lauzt šo ne pārāk labo slavu, tomēr aptuveni pirms 15 gadiem uz skatuves parādījās jaunā vīndaru paaudze kas bija skolojusies plašajā pasaulē un ienesa jaunas vēsmas, parādot Emporda vīnus no pavisam citas puses.

 

 

Lai arī lielākā daļa spāņu dzirkstošā vīna – cava, tiek saražots citā Katalonijas daļā, taču arī Emporda reģions ir slavens ar tiem. Šī dzēriena cienītāji noteikti būs ievērojuši Castillo Perelada cavas, taču šoreiz gribu piedāvāt nogaršot šī ražotāja sarkanvīnu Castillo Perelada 5 Fincas Reserva Empordà 2012. Tajā esošās vīnogas ir nākušas no 5 vietām. Katra vīna dārza specifiskā augsne un mikroklimats, ļauj no maisījumā esošām vīnogām parādīt sevi no dažādām pusēm. Aromātā tumšie ķirši un dūmakaina vaniļa. Garšā tie paši pārgatavie ķirši, sarkanie augļi, āda, pipari. Garša ļoti spēcīga un sabalansēta, ko veicinājusi izturēšana dažādu ozolkoku mucās.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cita Emporda reģiona vīna darītava Espelt, arī var lepoties ar saviem vīna dārziem. Tie Pireneju klanu piekājē, atrodas netālu no jūras. Tos apvējo gan jūras, gan kalnu vēji, kas karstā laikā mazina vīnogulāju saslimšanu. Espelt Garnacha "Old Vines" 2015 nācis no vīnogulājiem, kas šajā reģionā ir stādīti uzreiz pēc 1. pasaules kara un pārcietuši dažādu laiku modes, tādējādi saglabājoties līdz pat mūsdienām. Aromātā kazenes, mellnes, plūmes. Garšā sarkanās ogas ar mellenēm, plūmēm, avenēm, nedaudz lakricu un meža zemenēm.

 

Šobrīd par Emporda reģionu runā kā par vietu ar milzīgu potenciālu, kas vēl tikai sāk savu ceļu uz pasaules slavu. Nešaubos, ka mēs par to vēl daudz dzirdēsim.

Komentāri (0)  |  2018-06-01 20:10    
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ