vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

Ar ko savaldiznāt sieviešu sirdisStrauji tuvojas dienas, kad vīrieši vēlas lutināt  savas dāmas un ar vīna palīdzību  radīt  romantiskas nosakaņas. Diezgan grūts uzdevums, tāpēc nāku palīgā un piedāvāju izvēlēties vīnu no manuprāt šim pasākumam vispiemērotāās vīnogu šķirnes - gewurztraminer.

No vienas puses veikalu plauktos šo vārdu uz pudeļu etiķetēm  atrast nebūs grūti, no otras puses arī ne ļoti viegli. PIrmkārt, šī nav pati populārākā vīnogu šķirne, otrkāt nosaukumu ir grūti izruntāt. Savukārt, tā kā gewurztraminer ir ļoti aromātiska vīnogu šķirne, daudzi  vīna snobi to  uzskata par pārk uzbāzīgu un nepietiekami smalku.  Es gan vīnā, kas  smaržo pēc skaistām, tiko plūktām  rozēm, redzu tikai to pozitīvāko.

Nebūšu oriģināls, ja teikšu, ka visslavenākais gewurztraminer nāk no Elzasas reģiona. Tradīciju ziņā šī vieta Francijā vienmēr ir stāvējusie nedaudz nostāk no citiem. Visur citur tikai uz vienkāršu vīnu etiķetēm tiek rakstīs škirnes nosaukumu, teču ne Elzasā. Vārds gewurztraminer būs arī uz ļoti smalku un dārgu vīnu etiķetēm. Tieši šis apstāklis arī palīdzēs to atrast plauktā kopā ar citiem franču vīniem. Arī vīnogas nosaukumam ir sava savadbīgā vēsture. Tiek uzskatīts, ka tas nāk no Ziemļitālijas alpu reģiona Trentino-Alto Adige.  Pirms 100 gadiem tas vēl bija Austroungārijas impērijas sastāvā, kur to sauc par Südtirol jeb Dienvidtiroli.  Gewurz ir vācu valodas vārds ar nozīmi „pikants, ass”, savukārt „traminer” ir šāda pat ciemata nosaukums minētajā reģionā. Arī šeit gewurztraminer ir  ļoti populāra vīnogu šķirene, ko mēdz devet par traminer vai traminer aromatico. Taisnības labad, ne vienmēr visi šie nosaukumi nozīmēs vienu un to pašu vīnogu šķirni, bet gan dažādas sākotnējās  šķirnes variācijas. Lai nu kā, tomēr Elzasas gewurztraminer ir vietējo vīndaru lepnums un garšas ziņā noteikti atškirsies no citiem.Paul Blanc Gewurztraminer 2015, Alsace
ir labs ļoti klasiski pareizs šāda vīna paraugs. Aromātā rozes, greipfrūti. Garšās citrusi ar nedaudz saldenām cidonijām un  krustnagliņām. Pēcgarša spēcīga un noapaļota. Nedaudz smagnējā,  biezā un noapaļotā struktura būs būs lieliski piemērota vēsās dienas vakariņām sveču gaismā.
No vīndaru viedokļa gewurztraminer ir ļoti piņķerīga šķirne. Augsne, klimats, ražas novākšanas laiks, rūgšanas temperatūru - viss var izraisīt kļūdas. Vīnadara lielākais izaicinājums ir panākt ideālu saldumu un skābuma līdzsvaru. Starpība starp "labu" un "vienkāršu" Gewurztraminer var būt samērā liela. Tas ir arī viens no iemesliem, kāpēc ārpus Eiropas to bieži nesastapt. To uzdrošinās tikai ziņkārīgie.
 Viens no tādiem ir  De Bortolli no Austrālijas. Apzinoties, šī kontinanta klimatiskās ipatnības, viņš piegājis radoši. De Bortoli Willowglen Gewurztraminer Riesling 2015 ir divu vīnogu šķirņu apvienojums. Vīns ir tik smaržīgs, ka, ielejot glāzē, smaržo visa apkārtne. Ļoti spēcīgi jūtama specifiskā un  gewürztraminer raksturīgā rožu smarža, taču garšā jau vairāk parādās riesling raksturīgie nedaudz skābie āboli, kā arī bumbieri un melones, kas atdzīvina garšu. Visa tā rezultātā, lai arī  vīns balansē uz pusaldā stila robežas, tomēr  tas ir pietiekami svaigs un viegls.  Šis vairāk ir tāds kā priekšspēles nevis sveču gaisamas vakariņu dzēriens.

Komentāri (0)  |  2017-02-13 17:42    
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ