Aizvadītajā nedēļā tika vērtēti Latvijas vīnkopju un vīndaru biedrības rīkotais “Latvijas vīnu (vīnogu vīnu) un augļu, ogu vīnu konkurss - 2023 un kvalitātes novērtējums”. Visi vīni tika vērtēti aklajā degustācijā, līdz ar to nebija ne jausmas kas aiz kura slēpjas.
Tā kā šāda veida pasākumā piedalos regulāri, tad ar drošu sirdi varu atzīt, ka mūsu vīnu kvalitāte aug. Ja pirms vairākiem gadiem aptuveni vismaz 5 vīnu kvalitāte bija tāda, ka pat vienas glāzes izdzeršana nopietni apdraudēja veselību, tad šoreiz dzīvībai bīstams bija tikai viens.
Ļoti iepriecināja mūsu visa veida rabarberu dzirkstošie vīni un ābolu sidri. Ja vēl pirms pāris gadiem rabarberu vīniem nedaudz piekliboja izskats, tad šobrīd šis trūkums ir novērsts. Latvijas vīndari māk ar tiem strādāt. Nelielu vilšanos sagādāja jāņogu un aveņu vīni, taču iespējams tas ir tikai subjektīvs viedoklis. Šīs vienkārši nav manas ogas.
Konkursā piedalījās negaidītu daudz vīnogu vīnu. Protams, ar tiem vel daudz jāstrādā, taču absolūti nedzeramu nebija. Šeit kā lielākais rūkums ir minams augstais skābes daudzums, taču tam ir objektīvi iemesli. Mēs tomēr esam samērā tālu uz ziemeļiem un saules mums ir tik cik ir. Es Latvijas vīndariem ieteiktu padomāt par dzirkstošo vīnogu vīnu ražošanu. Šeit droši varētu izmantot to ko šampanieša un arī citu vīnu ražotāji sauc par liqueur d’expedition, jeb vienkāršā valodā – cukuru. Tas garšā varētu līdzsvarot skābumu. Protams, te galvenais ir atrast pareizo līdzsvaru.
Ja runājam par līdzsvaru, tad nevar nepieminēt faktu, ka vairākiem augļu vīniem šis līdzsvars bija pazudis. Pērkot augļu un ogu vīnus mēs gribam garšā sajust konkrēto izejmateriālu. Diemžēl vairākiem vīniem uz augstās skābes vai cukura līmeņa fona bija pazudusi pašu augļu garša. Taisot vīnus nevajag aizmirst par to.
Kā piemēru te varu minēt kādu pīlādžu vīnu, kas man bija šīs degustācijas pārsteigums. Mani sajūsmināja, cik ļoti tehniski precīzi viss bija nostrādāts. Gan aromātā, gan garšā bija izteikti pīlādži. Garša arī perfekti sabalansēta. Nekas nekrita laukā. Tas ir tas ko es no augļu un ogu vīniem gaidu – izteiktu izejmateriāla garšu.
Ja jums patīk pīlādžiem iemītošais rūgtums, tad šis varētu būtu jūsu vīns. Ja pīlādži nepatīk, tad labāk ejiet garām un izvēlaties savai sirdij tīkamāku ogu.
Tātad, galvenais secinājums. Lielo garšas eksperimentu laiks iet uz beigām un sākas Latvijas vīnkopības nozares stabilizācijas posms, kurā nāksies nostabilizēt un pieslīpēt garšas. Tāpat jau jāsāk domāt, par Latvijas vīnu mārketingu tuvākajā nākotnē, kas prasīs jau ievērojamus naudas līdzekļus.