Alkohola tirgus un likumdošana
Nesen izlasīju par Krievijas valdības plāniem cīņai ar alkoholismu šajā valstī. Informēti avoti vēsta, ka viens no iespējamiem variantiem paredz ieviest valsts monopolu alkohola tirdzniecībā. Atsevišķi lieli šīs valsts alkohola vairumtirgotāji komentējot šo ziņu norādījuši, ka šo pārmaiņu īstenais mērķis tomēr ir tirgus pārdale par labu atsevišķām pietuvinātām kompānijām un neizslēdz iespēju, ka pēc kāda laika šis valsts alkohola monopoluzņēmums varētu tikt pareizi privatizēts. Kādā virzienā attīstīsies tirgus kaimiņvalstī to mēs redzēsim pavasarī, taču citu valstu pieredze liecina, ka ar dažāda veida administratīviem ierobežojumiem nevar cīnīties ar pārmērīga alkohola izraisītajām sekām. Lielbritānijas valdības nodokļu iekasēšanas departamenta (HM Revenue & Customs) dati liecina, ka šajā valstī alkohola patēriņš ir samazinājies par 8 %. Šis pēdējos 60 gados lielākais alkohola patēriņa kritums ir saistīts ar samērā strauju akcīzes nodokļa pieaugumu. Reizē ar šo datu publiskošanu šajā valstī ir aktualizējis jautājumu, kas saistīts ar cīņu pret alkohola nelabvēlīgo ietekmi. Teorētiski, palielinot nodokļus, tiek samazināts grādīgo dzērienu patēriņš un ar to saistītās smagās veselības problēmas, kuru rezultātā cilvēki ir spiesti griezties ārstniecības iestādēs. Tomēr fakti liecina par pretējo. No 2004. līdz 2008. gadam, alkohola patēriņš Lielbritānijā samazinājies par 6 %, kam teorētiski vajadzētu samazināt ar alkoholu saistīto hospitalizāciju skaitu par 20 000 gadījumiem. Tomēr slimnīcu dati liecina, ka šajā laika posmā pacientu skaits, kas vēršas ar šādām problēmām, ir tikai palielinājies. Arī sekas ko radīja alkohola tirdzniecības aizliegums nakts stundās Latvijā apliecināja šo faktu. Masveida saindēšanas Preiļos radīja nelegālais alkohols. Cilvēki tiek apzināti maldināti, ka cīnīties ar alkohola izraisītajām veselības problēmām var izdodot dažādus likumus..
Es ar interesi gaidu, kas tuvākajā laikā notiks Latvijas alkohola tirgū. Pēc deputātu ierosinājuma atļaut bez jebkādas kontroles tirgot mājās darināto alkoholu, varam sagaidīt ļoti lielas problēmas. Lai man piedod tie nedaudzie Latvijas vīndari, bet mani māc ļoti lielas bažas, ka šo atļauju izmantos pavisam citi cilvēki un pavisam citos mērķos. Kādai gan jābūt tā saucamai mājas ražotnei un cilvēku plūsmai, lai uz vietas varētu pārdot 30 000 litrus dzēriena? Visticamāk, ka te ir runa par pavisam citām lietām. Pieļauju, ka labākajā gadījumā ar šo izkārtni tiks legalizēts normāls, bet nelegāli ievests alkohols. Bet sliktākajā gadījumā, kāda dzira zem šī mājas darinājuma nosaukuma tiks piedāvāta cilvēkiem? Nezinu. Interesanti, ka vienlaikus uzplaiksnīja runas par alkohola tirdzniecības atļaušanu nakts stundās. Ja policija ar līdzšinējiem resursiem bija sarežģīti ar to visu cīnīties, tad kā gan viņi daudz mazākā skaitā ar mazākām algām to varēs paveikt ja oficiāli tirgot varēs jebkādu dziru un jebkurā laikā? Un tas viss uz legālā alkohola sadārdzināšanās fona.
Man kaut kā neticas, ka visi šie lēmumi radušies rūpējoties tikai par valsts interesēm. Visticamāk aiz deputātu mugurām stāv pavisam citi spēki, kas cenšas izmantot pašreizējo situāciju, lai nopelnītu uz cilvēku zemās pirktspējas un valsts nodokļu rēķina.
|