Nesen žurnāls "Māja" jautāja par sulfītiem vīnā. Ko es par to domāju un vai ir vīni bez tiem?
Lūk mana atbilde.
Visi veikalos nopērkamie vīni satur sulfītus, tai skaitā arī bioloģiskie. Sulfīti vīnā rodas no sēra dioksīda, ko izmanto vīna darīšanas procesā. Sēra dioksīda galvenā misija ir pasargāt vīnu pret dažādām nevēlamām ietekmēm - temperatūras svārstībām, spilgta apgaismojuma. Tāpat tas darbojas arī kā dezinfekcijas līdzeklis un pasargā vīnu no baktērijām. Protams, var vīnam nepievienot sēra dioksīdu, taču tad Latvijā mēs nedzersim labu vīnu, jo kamēr tas no vīndara pagraba nonāks līdz mums, tas jau būs sācis vai arī jau būs līdz galam sabojājies.
Arī visi augļi un dārzeņi, kas tiek transportēti no tālām zemēm, tiek apstrādāti ar sēra dioksīdu un satur sulfītus. Lai arī sēra dioksīds ļoti plaši tiek izmantots daudzās pārtikas rūpniecības jomās un sastopams daudzos citos dzērienos, piemēram, alū, tomēr ES likumdošana paredz, ka informācija par sulfītu klātbūtni jānorāda tieši uz vīna etiķetes. Parasti vīns satur ap 50 mg sulfītu. Salīdzinājumam - žāvētie augļi ap 500-600 mg. Taču pret sulfītiem alerģiska reakcija ir aptuveni katram 100 000.cilvēkam, īpaši jāuzmanās astmas slimniekiem.
Atsevišķi ražotāji ir deklarējuši, ka ražošanas procesā viņi neizmanto sēra dioksīdu, jo vīnogulāju augsnē ir pietiekami liela sēru saturošu vielu koncentrācija, tomēr arī šajā procesā, lai arī dabīgā veidā tās tik un tā nonāk vīnā. Ja kāds runā par vīnu bez sulfītiem, tad visticamāk būs runa par dzērienu, kura ražošanas procesā ir, tiek minimizēta sēra dioksīda izmantošanu. Sulfītus teorētiski nesaturēs mājās ražots vīns, tomēr nav nekādas garantijas, ka tie kaut arī minimālā daudzumā, vīnā nenonāk savādākā veidā, vai arī šis vīns nav jau sabojājies.
Zināmā mērā te var vilkt paralēles ar Latvijā ražotām šprotēm, kurām bija problēmas Krievijas tirgū, jo kūpinot zivis malkas dūmos, rodas kancerogēnās vielas. Tā rezultātā daudzi ražotāji dabīgo dūmu vietā sāka izmantot mākslīgi veidotus dūmus, kas mainīja gala produkta garšu. Par daudz lielāku šo vielu koncentrāciju citur, piemēram, kūpinātā gaļā šīs valsts varas iestādes klusēja.