Ar ziemas iestāšanos daudzu vīndaru darbs vēl nebeidzas. Tiklīdz gaisa temperatūra noslīd zem -7 grādiem, laiks ievākt pēdējo gada vīnogu ražu. Pasaulē par vienu no visizcilākajiem saldajiem deserta vīniem tiek uzskatīts tieši Icewine (ledus vīns).
Ogas, kuras izmanto tā ražošanā novāc tikai tad, ja gaisa temperatūra ir noslīd zem -7 grādiem. Vīnogas novāc agrā rīta stundā (parasti no pulksten 3 līdz 6 rītā) un, kamēr sulā esošais "liekais" ūdens daudzums ir sasalis, bet pašās ogās paliek ārkārtīgi koncentrēta sula.
Sulas spiešanas procesā ledus kristālus nodala atsevišķi, un paliek sula ar ļoti augstu cukura saturu, no kuras tad arī tiek ražots ledus vīns. Ideālā gaisa temperatūra vīnogu novākšanai ir -13 grādi. Šajā gadījumā ogās ir sasniegta optimāla cukura līmeņa un aromāta attiecība.
Icewine dzimtene ir Vācija, kur to sauc par Eiswein, taču lielākais šī vīna ražotājs ir Kanāda. Lai iegūtu Icewine ir nepieciešami ļoti specifiski klimatiskie apstākļi. Vasarai jābūt pietiekami siltai un pietiekoši garai, lai vīnogas spētu nogatavoties. Taču tajā pašā laikā ziemai jāiestājas momentā, burtiski vienas dienas laikā. Kanādas dienvidos, Ontario ezera apkārtnē ir šāds klimats. Jāpiezīmē, ka Toronto atrodas vienādos platuma grādos ar Tbilisi un Bulgārijas galvaspilsētu Sofiju. Vasarā šeit ir tikpat karsts, bet rudens silts un ilgstošs. Bet pēc tam iestājas kārtīga ziema. Kanāda ir vienīgā vīna ražošanas valsts, kur gaisa temperatūra gandrīz katru gadu noslīd līdz tam līmenim, kas nepieciešama Icewine ražošanai. Eiropā pēdējos gados tas ne vienmēr izdodas.
Lai arī izklausās diezgan skaisti, taču reālajā dzīvē Icewine ražošana ir ārkārtīgi grūts un ļoti riskants darbs. Tā, piemēram,1999. gada ziema visā Eiropā bija ļoti silta. Gandrīz visa raža aizgāja bojā. Aukstums Vācijā iestājās tikai nākamajā gadsimtā jeb naktī no 18. uz 19. janvāri. Arī pārlieku auksts laiks var pazudināt ražu, nerunājot nemaz par vējainu vai lēnu un pakāpenisku ziemas iestāšanos. Šādu laika apstākļu gadījumā ogas vienkārši nobirs zemē. Un kur nu vēl putni, kas labprāt ziemā pamielojas ar saldajām vīnogām!
Taču visus vīndaru pūliņus atalgo veiksmīga vīna raža. Tas, kas baudījis šo vīnu, nekad to neaizmirsīs. Reizē salds un reizē skābens. Es nevienā citā dzērienā neesmu sastapis tik lielisku šo komponentu līdzsvaru un tik niansētu sabalansētību! Atkarībā no izmantotajām vīnogām tam ir apelsīnu, aprikožu, saldo meloņu vai persiku garša. Vīns ir tik koncentrēts un spēcīgs, ka to tradicionāli pārdod mazāka izmēra pudelēs.
Diemžēl šādā procesā iespējams iegūt ļoti nedaudz vīnogu sulas. 2006. gadā sešās Ontario vīna darītavas no 4 089 tonnām ogu izspieda tikai 629 000 litrus vīna, jeb 154 litrus no vienas tonnas. Tas ir 10 reizes mazāk nekā tradicionālā ceļā. Par šādu dzērienu arī ir jāmaksā samērā augsta cena. 40-60 ASV dolāru par 0.375 ml pudeli ir normāla cena Taču tas ir to vērts. Kāds mans paziņa samaksājot aptuveni 25 Ls no Kanādas atveda vienu mazo pudelīti. Sākotnēji viņš bija neizpratnē - vīns maksā tikpat, cik smaržas. Kāpēc? Bet, kad mēs pagaršojām, arī viņš to novērtēja. Bija vērts maksāt. Latvijā ir sastopams viens no labākajiem pasaules ledus vīna ražotājiem - Kanādas Innskillin vīna darītavas produkcija. Tomēr tā cena liek aizdomāties - 50 Ls par 0.375 Ls pudeli. Veikalu plauktos, visticamāk, to neredzēsiet, taču, ja esat gatavi pirkt, tad jautājiet vīna veikalu Vintage pārdevējiem. Turpat varat jautāt pēc Innskillin dzirkstošā ledus vīna.
Nedaudz demokrātiskākā cenā pie mums ir sastopami Vācijas un Austrijas ledus vīni. Eiswein, manā skatījumā ir mazliet vieglāks un ne tik koncentrēts, kā kanādiešu dzērienu, taču arī tas nebūt nav lēts. Gribētājam būs jāšķiras vismaz no 20 Ls. Eiropas ledus vīnus, it sevišķi Vācijas ir vieglāk atrast, taču arī tas pārsvarā būs sastopams tikai labos specializētajos vīna veikalos.
Pirms dažiem gadiem, būdams Vīnē, visparastākajā šīs pilsētas lielveikalā es pavisam nejauši ieraudzīju Eiswein. Bija kaut kāda izpārdošanu un tas maksāja 8 EUR. Man paveicās, jo gan Vācijā, gan Austrijā normāla tā cena ir vismaz divas reizes lielāka. Pavisam nelielos apjomos ledus vīnu ražo arī ASV, Šveicē, Francijā, Čīlē, Argentīnā un zinu, ka ar tiem eksperimentē arī Gruzijā un Brazīlijā, taču savām acīm tos ne Latvijā ne ārzemēs neesmu pamanījis.
Latvijā sastopams arī mākslīgais ledus vīns no Spānijas - Estrella. Ogas pēc novākšanas vienkārši sasaldē speciālās saldēšanas kamerās. Tas ir lēts, maksā ap 3 Ls, un tāpēc sastopams gandrīz visos lielveikalos. Tomēr šāda tehnoloģija neatbilst ES standartiem un uz šo vīnu etiķetes nosaukumu ledus vīns neatradīsiet. Un labi vien ir, jo garšas ziņā starp mākslīgo un dabisko Eiswein ir milzīga atšķirība.
Komentāri (3) | 2011-01-12 21:29
Esse* - 2011-01-17 08:11 paldies par izsmeļošo stāstījumu, tomēr, manām gargšas kārpiņām labāk der Vācijas nevis Kanādas Icewine, kaut vai tamdēļ, ka vācietim skābes saturs parasti (manis degustētos vīnos) ir lielāks. Un šāds vīns ir sastopams arī Austrijā.
tinis* - 2011-03-21 05:12 kau tkas ir dzirdeets par shiem darinaajumiem? Kanaadaa tie tiek noveerteeti daudz aukstaak nekaa viinogu ledus viini. Vispaar baigi daudz un interesanti par sho produktu rakstiits, ja pameklee google. http://www.lafacecachee.com/cidredeglace_en.html
:)* - 2012-10-30 20:10 jā, dzimtene ir Vācija, tāpēc nav Icewine, bet Eiswein