Savu vīna žurnālista karjeru es esmu veidojis balstoties uz klasiskiem Eiropas pamatiem, tāpēc es vienmēr diezgan skeptiski esmu attiecies pret Gruzijas vīniem. Man vienkārši ir grūti saprast tradicionālo un Latvijā tik populāro šīs valsts pussaldo vīnu stilu, kas ļoti spilgti kontrastē ar Eiropas un arī Jaunās pasaules vīniem. Tomēr tirgus situācija dara savu un Gruzijas vīndari meklējot jaunus noieta tirgus ir spiesti radīt vīnus, kas ir saprotami arī lielākajai daļai Eiropas patērētāju, kas līdz šim nav saskārušies ar Gruzijas vīniem un tāpēc baidās riskēt pērkot kaut ko nezināmu. Tieši tāpēc laiku pa laikam es sastopos arī ar sausiem Gruzijas vīniem, kuri gan man, gan Eiropas pircējam ir daudz saprotamāki.
Tikko Latvijas tirgū parādījušies šādi moderna stila vīni, ko ražo viens no šīs valsts lielākā ražotāja Telavi Wine Cellar. Šie vīni ir veidoti tā lai pēc sava stila tuvinātos Eiropas patērētāja stilam, vienlaikus neko nezaudējot no Gruzijas vīnu oriģinālas garšas.
MARANI KONDOLI Vineyards Rkatsiteli 2007, kas maksā ap 6,5 Ls
Nedaudz ozolkokā paturēts baltvīns. Aromātā maigi bumbieri un vaniļa. Garšā parādās viegli citrusi. Pēcgarša vidēji ilga. Ļoti mierīgs un samērā maigs vīns ar zemu skābes līmeni.
Marani Napareuli 2005, kas maksā ap 7,5 Ls
Aromātā spēcīgas sarkanās ogas, vēlāk parādās nedaudz saldena smarža. Garša viegla, vēlāk parādās maigi pipari un pat kaut kas no zemenēm. Sulīgs, viegls vīns, taču tam trūkst tādā kā enkura, kas neļauj vīnam lidināties pa gaisu.
Marani Kondoli Vineyards Saperavi-Merlot 2007, kas maksā ap 9 Ls
Šis ir patīkams vīns ar melleņu un upeņu aromātiem. Graša maiga ar nelielām miecvielām nobeigumā. Kā jau vīna nosaukums liecina tā sastāvā ir gan oriģinālā Gruzijas vīnogu šķirne saperavi, gan starptautiskā visā pasaulē labi pazīstamā merlot vīnogu šķirne. No viens puses es to vērtēju kā lielisku mārketinga soli, kas cilvēkam, kas nekad nav dzirdējis par saperavi pastāsta ko no šāda vīna iespējams sagaidīt Tādiem cilvēkiem, kā man, tas var rosināt interesi par šo vīnu. No otras puses merlot piejaukums atstāj tiešu iespaidu uz garšu. Pircējs patiešām saņem gaidīto maigo un ogām bagāto vīna garšu. Man favorīts
MARANI KONDOLI Vineyards Saperavi 2005, kas maksā ap 9 Ls.
Vēl viens interesants vīns, kas parāda ka Gruzijā darina lieliskus sausos sarkanvīnus. Aromātā spēcīgi aroniju ziedi, lakrica. Garša izteikti sausa ar spēcīgām miecvielām. Ilgspēlējošs vīns. Sākumā agresīvs, pēc tam ar katru brīdi paliek mierīgāks maigāks un ogaināks. Klasiska, laba sausa vīna paraugs.
MARANI SATRAPEZO 10 Kvevri Rkatsiteli 2007, kas maksā ap 15 Ls.
Vīns to izmatojot tradicionālās gruzīnu zemē ieraktās māla krūkas - kvevri nevis mūsdienās tik pierastās tērauda tvertnes ar temperatūras kontroli. Vēlāk gan vīns tiek izturēts ozolkoka mucās. Ņemot vērā šādas tehnoloģijas izmaksas, es apbrīnoju gruzīnus par uzdrīkstēšanos kvevri tradīciju kultivēšanā. Ne velti kopumā tiek saražotas tikai ap 6 000 pudeles. Aromātā saldie ķirši un viegla vaniļa, kas norāda uz ozolkoka mucas klātbūtni. ļoti Garšā spēcīgi, nobrieduši augļi. Ļoti savdabīga it kā nedaudz saldena skābe. Pārsteidzoši, taču ozolkoku absolūti nejūt. Sākotnēji vīns liekas nedaudz virspusējs, taču pastāvot glāzē tas atveras un uzplaukst visā savā garša bagātībā. To noteikti pirms dzeršanas vajag dekantēt.