vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

Marques Riscal vīni


Nesen bija iespējas pagaršot moderno Spānijas klasisku no  Marques Riscal. Šo ražotāju prestižais ASV vīnu žurnāls Wine Enthusiast 2013 gadā atzina par labāko Eiropas viņa darītavu.

Neraugoties uz to, ka Marques Riscal saknes meklējamas Rioja reģionā, man šis ražotājs vispirms asociējas ar tādu slavenu Spānijas baltvīnu reģionu kā Rueda.  Es ļoti ilgi biju skeptiski noskaņots pret Spānijas baltvīniem, līdz pirmo reizi es pagaršoju Ruedas vīnus.  Zināmā mērā tieši Marques Riscal  bija tas, kas pasaulei parādīja, ka šeit var ražot lieliskus, svaigus un spēcīgus baltvīnus.Marques Riscal Sauvignon Blanc 2013
, Rueda

Ļoti klasiska sauvignon blanc raksturīgā ērkšķogu smarža. It kā nedaudz atgādina Jaunzēlandi, tomēr spāņu variantam smarža ir nedaudz zāļaināka. Garšā tikpat klasisks kā smaržā. Izteikti citrusi un zaļās ērkšķogas ar nedaudz saldenām garšas notīm. Ilga un spēcīga pēcgarša.
Marques Riscal Verdejo
2013
, Rueda
Viegli citrusiem ar koku zaru notīm. Sākotnēji aromāts ir noslēgts, bet, pastāvot glazē, tas atveras un parādās pļavas zāļu ziedu smarža. Garša krēmīga, citrusi ar nedaudz rūgtenu noslēgumu. Visādā ziņā svaigs un līdzsvarots vīns, kas labi es kopā ar zivju  ēdieniem..

Riscal
degustācija ieraudzīju  kādu Latvijā kādreiz redzētu, bet tagad jau aizmirstu vīnu. Runa ir par Arienzo, kas man ir palicis atmiņā kā  Marques Arienzo vīna darītavas produkts Rioja reģionā. Šis zīmols, kādreiz piederēja vienam no pasaules lieļākajiem alkohola ražotājiem Domecq. Ppirms vairāk kā 10 gadiem, pēc Domecq , sadalīšanas un pārdošanas tas nonāca cita milža - Pernod Ricard īpašumā. Šim koncernam, kas vairāk pazīstams ar saviem stipro dzērienu zīmoliem,  tomēr ir citas prioritātes tāpēc man ir ļoti liels gandarījums, ka Arienzo tagad ir Marques Riscal īpašumā.
Arienzo  Crianza 2010
, Rioja

Aromātā saldenas tumšās ogas ar izteiktu vaniļas smaržu. Nedaudz jūtams arī zemes aromāti – melnzeme un sarkanais māls. Garšā sulīgas un it kā saldenas zemenes ar upenēm. Tai pašā laikā ir pietiekami liels skābes līmenis lai vīns neliktos salds. Ļoti klasisks, vecmodīgs vīns, kas izturēts Amerikas ozolkoka mucā. Stabila vērtība, tikai žēl, ka Arienzo  Gran  Reserva versijā  pieejams vienīgi Zviedrijas pircējiem.

Un tagad modernā RIOJA
Marques Riscal Reserva
2009, Rioja

Saldenas ogas – upenes ķirši. Garšā nedaudz žāvētas un saldenas upenes un kazenes, tumšās jāņogas ar vaniļas piešprici. Ogām bagāts modernā Rioja stila vīns. Viss ir lieliskā līdzsvarā, ne par daudz ne par maz. Iespējams tāpēc šis ir vispopulārākais Marques Riscal vīns.Marques Riscal Gran Reserva 2005
, Rioja

Aromātā nedaudz vairāk ozolkoka vaniļas un kafijas un tabakas  notis, nekā iepriekšējam. Neraugoties uz 32 mēnešus izturēšanu ozolkoka mucās, tam joprojām saglabājas spēcīgs ogu aromāts. Garša spēcīga, intensīva, tomēr vienlaikus maiga un zīdaina ar pārgataviem ķiršiem un zemenēm. Sākotnēji vīns bija nedaudz noslēgts, tāpēc ieteicams to dekantēt vai vismaz pusstundu paturēt pudeli atvērtu.


Izdevās pagaršot arī 1997. un 1998. gada Marques Riscal Gran Reserva. Pēc garš nemaz nevar pateikt, ka šis ir 17 un 16 gadus veci vīni. Tie joprojām ir spēcīgi un jaudīgi, sevišķi tas sakāms par 1998. gadu, tikai atšķirība no sava 9 gadus vecā radinieka, šie vīni ir daudz niansētāki garšā, ar lielāku tumšo ogu spektru. Ja izdosies dabūt šāda vecuma vīnus, tad noteikti ņemiet vērā, ka tie atvērsies vēl lēnāk. Nesteidzieties, galu galā šie vīni ir gaidījuši daudzus gadus, lai parādītu visu to, uz ko tie spējīgi. Kait kāda nieka stundiņa neko vairs neizšķirs.

 

Komentāri (0)  |  2014-07-09 19:43    
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ