vinzinis.lv

 vinzinis.lv

 

Pieradinātais blaufrankisch vīnogu vīns


 Netālu no Ungārijas un Slovākijas robežas atrodas Austrijas vīnu zeme ko sauc par Burgenlande. Bez saviem slavenajiem Neusiedler see ezera apkārtnes deserta  vīniem, kurus mēdz dēvēta arī par saldo zeltu šis reģions augstu kotējas kā vieta, kur top vieni no labākajiem Austrijas sarkanvīniem. Par to jāpateicas karstumam, kas šajā reģionā katru vasaru ieplūst no blakus esošās Ungārijas stepes. Arī citādā ziņā šis reģions un arī vīna darīšana vienmēr bijusi cieši saistīta ar kaimiņiem. Te tiek audzētas arī vienas un tās pašas vīnogu šķirnes. Tas ir loģiski, jo  abas šīs valstis kādreiz ietilpa vienotā Austroungārija impērijā. Pirms pāris gadiem piedalījos kādā lielā Austrijas sarkanvīnu degustācijā. Manu uzmanību piesaistīja vīni no blaufrankish vīnogu šķirnes, ko Ungārijā sauc par kékfrankos. Šie ir ļoti pikanti, spēcīgi un rakstura ziņā it kā strauji vīni, kurus sākotnēji varbūt ir grūti saprast. Pēc manis pieminētās blaufrankish vīnu degustācijas es pirmo reizi tos pa īstam sapratu un spēju novērt to stilu. Kopš tā laika es Latvijā pastiprināti pievēršu uzmanību šīs vīnogu šķirnes vīniem.

Pēdējais manis degustētais vīns bija Elennhof Blaufrankisch Reserve 2006. Pērkot to, biju gaidījis pikantu un varbūt nedaudz paasu garšu, tomēr šī vīna garša mani pārsteidza. Šis bija pavisam cita stila un līmeņa vīns. Garša bija ļoti spēcīga, tomēr reizē arī samtaini nogludināta. Aromātā tumšās ogas, gatavi ķirši un pat varbūt kaut kas no melnzemes. Garšā parādās neliels saldumiņš, kas ilgst tikai dažas sekundes desmitdaļas. Pēc tam to nomaina daudz, daudz sulīgu un gatavu ogu. Ķirši, kazenes, iespējams arī nedaudz mellenes. Lūk, ko ar to bija izdarījusi izturēšana ozolkokā un pēc tam arī dažu gadu nogatavošanās pudelēs. Lai arī biju gaidījis kaut ko citu, tomēr šis vīns man ilgi paliks atmiņā. Man tas atgādināja pieradinātu savvaļas mustangu. Arī tādi mēdz būt vīni no blaufrankisch.


Cena ap 12.50 Ls

Komentāri (2)  |  2012-02-29 00:42    
Jānis* - 2012-03-02 07:22
Vai Austrijas Blaufrankisch ir tas pats, kas Slovākijas Frankovka ?

Ainārs* - 2012-03-19 23:27
Jā. Šai vīnogu šķirnei ir ļoti daudz nosaukumu un tā ir plaši izplatīta Centrālajā Eiropā. Oficiālir ir reģistrēti 84 sinonīmi. Lūk daži - Lemberger, Blauer Limberger, Frankovka , Franconia, Modra frankinja, Kékfrankos


- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ